artikull Lajme Teknologji 

Bllokimi i medium.com nga AKEP, kambanë alarmi për shoqërinë shqiptare

Bllokimi i medium.com nga AKEP (Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare) përbën një precedent të rrezikshëm, i cili lehtëson në thellimin e pandjeshmërisë dhe apatisë qytetare ndaj censurës mediatike. Një media e lirë (dhe si rrjedhojë, liria për tu informuar lehtësisht) është një shtyllë thelbësore e një shoqërie demokratike. Fatkeqësisht, megjithëse jetoj larg, vë re me shqetësim një prirje në Shqipëri të strukturave përkatëse për të mbi-përdorur ligjin mbi të drejtën e autorit duke penguar apo mbyllur faqe dhe llogari që kanë si qëllim kryesor, në mirëbesim, informimin e publikut dhe jo thyerjen…

Lexo më shumë
ekonomi/finance Teknologji 

Kriza e Koronavirusit nënkupton epokë të re biznesi. A po shkojmë tek roboti dhe Inteligjenca Artificiale?

Stoku i aksioneve 6.75 miliardë dollarë të United Airlines u zhyt në rënie të premten e 13 tetorit 1989. Rënia në bursë qe e menjëhershme 191 pikë ose pothuajse 7%, ekuivalent me një rënie prej 1.500 pikësh sot. E frikshme.Rod Berens, në atë kohë drejtor i kërkimeve në Morgan Stanley, thirri një mbledhje të departamentit sapo u mbyll bursa. Pata frikë të shkoj. Unë mbaja listen e aksioneve të teknologjisë. Kur hyra, vura re disa gota të mbushura shampanje – një gjë e çuditshme “të festoje humbjen e pasurisë”. Po…

Lexo më shumë
Nga Bota Teknologji 

Bill Gates largohet nga bordi i Microsoft

Me herët këtë të premte , ai lajmëroi për largimin e tij nëpërmjet një postimi në profilin e tij ne LinkedIN . Themeluesi i Microsoft, Bill Gates po tërhiqet nga bordi drejtues i kompanisë për te kaluar me shumë kohë me aktivitete filantropike. Ai thotë se dëshiron të përqëndrohet në shëndetin global dhe zhvillimin, arsimin dhe trajtimin e ndryshimit të klimës. Një nga njerëzit më të pasur në botë, Z. Gates, 65 vjeç, ka lënë gjithashtu bordin e kompanisë aksionere masive të Warren Buffett, te quajtur Berkshire Hathaway. Z. Gates…

Lexo më shumë
Teknologji 

Apple e konfirmon, iPhone ka një problem serioz

Apple pritet ta rregullojë një problem në iPhone, që i bënte selfiet të duken shumë mirë duke e mjegulluar pak lëkurën. Përdoruesit e iPhone XS u ankuan rreth këtij problemi, duke raportuar se kamera e përparme e celularit i bënte fytyrat e tyre të dukeshin dukshëm më të lëmuara. Madje, disa u ankuan se fotografitë e tyre dukeshin ngjashëm me modifikimet që bëhen në aplikacione të bukurisë si FaceTune. Efekti misterioz është i pranishëm edhe në iPhone XS Max, i cili ka të njëjtën kamerë të përparme si iPhone XS.…

Lexo më shumë
Aktualitet Lajme Nga Bota Teknologji 

“Lamtumirë” iPhone X? Eksperti bën paralajmërimin e trishtë

Mund të jetë një nga celularët më inteligjentë të momentit, por bazuar në raportimet më të fundit, Apple duket se është duke u menduar mirë nëse do ta mbajë akoma apo nëse do të vendosë heqjen përfundimtarë të iPhone X nga tregu. Në një raport të ri të bërë nga Aple Insider, analisti Ming-Chi Kuo ka treguar zhgënjimin që ka ardhur nga shitjet e pakta të iPhone X, çka mund të çojë në anulimin e prodhimeve për këtë model, gjatë verës. Kjo mund të jetë hera e parë që Apple…

Lexo më shumë
Aktualitet Lajme Nga Bota Teknologji 

Facebook sjell plot veçori të reja

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, ka prezantuar disa veçori të reja për të cilat kompania thotë se do t’iu ndihmojë njerëzve që të menaxhojnë identitetin e tyre në këtë rrjet social. Veçoria e parë ka të bëjë me lëshimin e njoftimeve sa herë që shfaqeni në fotografinë e dikujt tjetër, transmeton Koha.net. Pra, nëse aktivizoni këtë veçori dhe Facebook ju sheh në një fotografi, dhe po ashtu ju jeni pjesë e audiencës së asaj fotografie, atëherë do të njoftoheni për këtë, edhe nëse nuk jeni etiketuar (tagged)…

Lexo më shumë
Aktualitet Lajme Nga Bota Teknologji 

Zbulohet Samsung Galaxy S9, kompania i kalon pritshmëritë me këtë smartphone

Kompania Samsung do të zbulojë telefonin e ardhshëm të Galaxy S në fund të muajit shkurt, gjatë MWC 2018 në Barcelonë, Spanjë. Zbulimi në MWC do të thotë se pajisjet do të lansohen në treg diku mes muajit mars, një muaj para se Galaxy S8 / S8 + të debutonin vitin e kaluar. MWC 2018 do të fillojë më 26 shkurt 2018 dhe do të përfundojë më 1 mars. Sipas raportit, seria e Galaxy S9 do të zbulohet më 27 shkurt në Kore. Dallimi kryesor mes “Galaxy S9” dhe “Galaxy…

Lexo më shumë
Aktualitet Lajme Nga Bota Teknologji 

Samsung patenton telefonin e palosshëm me dy ekrane që ka për synim lojërat

Telefoni i palosshëm me ekran të dyfishtë duke si një zgjedhje e mirë për lojtarët e smartfonëve. Patenta e Samsung ka zbuluar se inxhinierët e kësaj kompanie mendoj se ky do të jetë një zgjedhje e problemit të krijimit të telefonit me ekran të palosshëm, transmeton koha.net. Ky telefon i ‘së ardhmes’ ka butonat e kontrollit në njërin ekran, e në tjetrin luhet loja, ndërsa që të dy ekranet kanë kamerën e vetë e zmadhuesit e zërit. Më shumë detaje nuk janë zbulua për të, ndërsa Samsung nuk ka treguar…

Lexo më shumë
Teknologji 

WhatsApp vazhdon të na surprizojë, sjell opsionin që na duhej të gjithëve

Platforma e komunikimit WhatsApp,e përdorur masivisht në mbarë botën do të shtojë një funksionalitet të ri përmes përditësimit më të fundit të iOS. Ju ka dërguar dikush një link për të parë një video në YouTube dhe dëshira juaj është që ta aksesoni direkt ndërkohë që jeni duke chatuar? WhatsApp do ju vijë në ndihmë me risinë më të re qe pritet të instalohet. Metoda e mbivendosjes së fotove do të lejojë përdoruesit të aksesojnë videon ndërkohë që janë duke naviguar dicka tjetër. Përdoruesit mund të dergojnë mesazhe dhe të…

Lexo më shumë
Aktualitet Lajme Nga Bota Teknologji 

Asnjë telefon s’ka ekran më të mirë se iPhone X, thotë DisplayMate

Ekrani i telefonëve inteligjentë është një prej komponentëve më të rëndësishëm sepse pjesën më të madhe të kohës ndërveproni me të. Ekranet LCD të Apple kanë qenë të mrekullueshëm, por këtë vit paneli OLED i iPhone X është më i miri. DisplayMate ka publikuar rezultatet e një analize të iPhone X duke arritur në përfundimin se është ekrani më i mirë që mund të gjeni në një telefon. Paneli OLED është prodhuar nga Samsung, por Apple i dërgoi gjërat në një nivel tjetër duke përmirësuar edhe më tej, dhe si…

Lexo më shumë

© Copyright 2020 Reporteri.al.