artikull Shëndeti 

19 raste të reja me COVID-19, ja si është zgjeruar harta e infeksioneve në vendin tonë

Ditën e sotme janë shënuar 19 raste të reja me Covid-19 në vendin tonë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, listën e të infektuarve e kryeson sërish Tirana me njëmbëdhjetë raste të reja, duke e çuar numrin e të prekurve në kryeqytet në 237. Ndërkohë që harta është zgjeruar në Kukës, me pesë raste të reja. Pesë personat e prekur janë kontakte të rastit të djeshëm të infektuar, mes të cilëve katër familjarë të tij dhe një infermiere. Edhe Kruja, Korça dhe Elbasani kanë zgjeruar hartën e infeksionit me nga një rast…

Lexo më shumë
Aktualitet artikull Shëndeti 

Ndërron jetë tek Infektivi pacientja 62-vjeçare që erdhi nga Shkodra

Ndërron jetë një paciente te spitali Infektiv. Pacientja rezultonte pozitiv me Covid-19, dhe kishte sëmundje bashkëshoqëruese. Pacientja ishte transferuar në spitalin Infektiv nga Shkodra. Ndërkohë, për lajmin ka reaguar edhe ministria e Shëndetësisë, ku thekson se pacientja nuk është në listën e viktimave të koronavirusit. Sipas ministrisë, shkaku i vdekjes së pacientes sëmundja e rëndë e pankreasit. Reagimi i plotë: Lidhur me lajmin e publikuar në media për vdekjen e një paciente me COVID19, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se: Gjatë ditës së ndërruar jetë në spitalin infektiv…

Lexo më shumë
Aktualitet Shëndeti 

Gjëndja e të shtruarve në dy spitalet COVID, ja sa pacientë janë të intubuar

Duke njoftuar situaten me te fundit ne vend, per koronavirusin, qe ka shenuar ne total 475 te prekur, Ministria e Shendetesise ka dhene sot detaje edhe lidhur me gjendjen e pacienteve te shtruar ne dy spitalet COVID ne vend. Sipas ministrise, në shërbimin infektiv aktualisht janë 37 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 1 prej tyre i intubuar.“Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 4 prej tyre janë të intubuar. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin…

Lexo më shumë
Aktualitet artikull Lajme Politikë Rajoni Shëndeti 

Mungesa e testimit masiv ndëshkon të gjithë sakrificën e shqiptarëve

Lulzim Basha, në një intervistë për Ora News, ka folur për propozimet që ka bërë për përballimin e krizes së koronavirusit.“Thelbi i propozimit tonë është që buxheti i shtetit urgjentisht të ndërpriste çdolloj aktiviteti tjetër, çdo lloj shpenzimi tjetër dhe të gjitha fondet të shkonin në tre drejtime jetike.E para jeta e qytetarëve, pa diskutim. Dhe për këtë shëndetësia është prioriteti i parë që duhet financuar. Dhe këtu akoma jemi me mungesa të mëdha. Maqedonia ka bërë mbi 4 mijë teste. Ne jemi akoma në një numër më pak se…

Lexo më shumë
Aktualitet Shëndeti 

MSH : Ja pse janë shtuar ndjeshëm rastet e të infektuarve me COVID 19 në Shkodër

Nga 27 rastet e reja me koronavirus në vend, 12 prej tyre janë nga Shkodra, duke e bërë kryeqendrën e Veriut të tretën pas Tiranës e Durrësit për nga numri i rasteve. Në Shkodër janë 22 qytetarët që kanë rezultuar pozitiv me COVID 19. Por si e shpjegon MSH një gjë të tillë? Në njoftimin e sotëm thuhet se kjo rritje e numrit të rasteve në Shkodër tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë…

Lexo më shumë
Nga Bota Shëndeti 

SHBA: numër rekord të infektuarish nga COVID, mbi 245 mijë persona

Vazhdon të rritet numri i personave të infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në total, numri i të infektuarve me virus në shtetin amerikan ka shkuar në 245 442 persona. Vetëm në 24 orët e fundit, janë shënuar 565 vetë me virus. Sa i përket vdekjeve nga koronavirusi, në SHBA kanë ndërruar jetë gjithsej 6098 persona. Ndërsa, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë nga virusi vdekjeprurës 28 persona.

Lexo më shumë
artikull Shëndeti 

Rëndohet gjendja shëndetësore e dy pacienteve që u transferuan sot tek “Shefqet Ndroqi”

Dy prej pacientëve, të cilët u transferuan ditën e sotme në spitalin “Shefqet Ndroqi” ndodhen në gjendje të rëndë. Ato janë dy gra të moshës 50 dhe 56-vjeç, të cilat ndodhen në intubim. Ndërsa gjendja e një pacienti tjetër mashkull, që u transferua sot, paraqitet më e stabilizuar. Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se numri i personave të infektuar në vendin tonë ka shkuar në 304. 16 persona kanë ndërruar jetë. Ndërsa, numri i të shëruarve ka shkuar në 89. Në 24 orët e fundit janë shënuar 12 raste të…

Lexo më shumë
Aktualitet Shëndeti 

Epidemiologu shpjegon vdekshmërinë dhe cilat mosha po sëmuren më shumë në Shqipëri

Italia, Shqipëria dhe COVID-19: dy shtete fqinje por të ndryshme”* Konsiderata Epidemiologjike Klinike mbi COVID-19. Dr. Shk. Ilir Alimehmeti Konsiderata Epidemiologjike Klinike mbi COVID-19. Miqtë e mi, në vijim të diskutimeve dhe debateve që kanë kapluar aktualisht hapësirën fizike, psikologjike dhe virtuale të gjithsekujt, po ju ofroj këndvështrimin personal të bazuar mbi analizimin e shifrave demografike dhe epidemiologjike të publikuara deri më tani. Italia, fqinji ynë dhe partneri ekonomik i parë i Shqipërisë numëron numrin më të lartë të të infektuarve me COVID-19 ndërmjet shteteve jashtë Kinës. A duhet të…

Lexo më shumë
Aktualitet Shëndeti 

16% e të infektuarve me COVID-19 në Shqipëri janë mjekë e infermierë

Një ditë pas apelit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për përshkallëzimin e testimeve tek çdo rast i dyshuar, Instituti i Shëndetit Publik ka mbajtur thuajse të njëjtin ritëm me 42 testime të reja në 24 orët e fundit; nga të cilat katër rezultuan pozitivë me COVID-19. Të martën, numri i të infektuarve të konfirmuar në Shqipëri shkoi në 55, ku nëntë raste ose 16% e totalit janë personel mjekësor. “Pas hetimit të hollësishëm në spitalin Shefqet Ndroqi u identifikuan edhe dy raste të reja të infektuar në këtë personel shëndetësor.…

Lexo më shumë
Nga Bota Shëndeti Sport 

Trajneri i futbollit spanjoll vdes nga koronavirusi në moshën 21 vjeç

Një trajner 21-vjeçar i futbollit spanjoll ka vdekur nga koronavirusi diten e sotme duke e bërë atë viktimën në moshën më të re. Francisco Garcia, i cili menaxhoi ekipin e vogël të klubit me qendër në Malaga, Atletico Portada Alta, u dërgua në spital me simptoma të rënda të virusit. Por kur ai mbërriti mjekët gjithashtu identifikuan kancerin vdekjeprurës të gjakut. Ata thanë që ai do të mbijetonte nëse nuk vuante nga gjendja para-ekzistuese. Spanja shpalli një gjendje të jashtëzakonshme javën e kaluar ndërsa rriti përpjekjet për të ndaluar përhapjen…

Lexo më shumë

© Copyright 2020 Reporteri.al.