Aktualitet Rajoni 

Qytetet e Europës nga ku mund të udhëtoni dhe oraret e fluturimeve…

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka publikuar kalendarin e riatdhesimeve për datat 14 deri në 20 Maj, për të gjithë shqiptarët e bllokuar jashtë shtetit, por edhe anasjelltas. Në kalendarin e publikuar udhëtimet do të jenë të mundura nga Stambolli, Milanoja, Roma, Frankfurti, Zyrihu, Parisi, Londra drejt Tiranës dhe anasjelltas. Udhëtimet do të kryhen vetëm me Air Albania dhe qytetarët duhet ta prenotojnë fillimisht biletën, duke iu referuar orareve të mëposhtme.

Lexo më shumë
Aktualitet artikull Lajme Politikë Rajoni Shëndeti 

Mungesa e testimit masiv ndëshkon të gjithë sakrificën e shqiptarëve

Lulzim Basha, në një intervistë për Ora News, ka folur për propozimet që ka bërë për përballimin e krizes së koronavirusit.“Thelbi i propozimit tonë është që buxheti i shtetit urgjentisht të ndërpriste çdolloj aktiviteti tjetër, çdo lloj shpenzimi tjetër dhe të gjitha fondet të shkonin në tre drejtime jetike.E para jeta e qytetarëve, pa diskutim. Dhe për këtë shëndetësia është prioriteti i parë që duhet financuar. Dhe këtu akoma jemi me mungesa të mëdha. Maqedonia ka bërë mbi 4 mijë teste. Ne jemi akoma në një numër më pak se…

Lexo më shumë
artikull Nga Bota Rajoni 

SHBA po gabon me Kosovën, me Serbinë duhet reciprocitet deklaron Ambasadori Michael Polt

Michael Christian Polt (lindur në vitin 1954) është një diplomat amerikan. Ai shërbeu si Ambasadori i Sh.B.A në Estoni nga 2009 deri në 2012 dhe si Ambasador i Sh.B.A në Mal të Zi nga 2004 deri 2006 dhe shteti pasardhës i tij ishte Serbia nga 2006 deri në 2007. Aktualisht ai është një Drejtor i Lartë në Institutin McCain. Michael Christian Polt shprehet se fakti që SH.B.A. kundërshton ‘Barrierat e Reja’ të Kosovës ndaj mallrave serbe.Dhe presioni amerikan në Kosovë në këtë rast është i gabuar. Nuk ka asnjë arsye…

Lexo më shumë
Aktualitet Rajoni 

Guvernatori i Venetos : Do t’iu bëjmë tamponin të gjithëve, nuk më intereson kostoja!

Guvernatori i Venetos, Luca Zaia ka marrë një vendim final në vazhdën e përpjekjeve për të frenimin e koronavirusit. Zaia deklaroi se në rajonin e tij, do t`i bëhet tampon të gjithë popullatës. “ Duhet të identifikojmë personat që janë pozitivë, por asimptomatikë. Sa më parë ta bëjmë këtë, aq më shpejt do të mund t`i izolojmë. Ne jemi në gjendje të bëjmë 20-25 mijë tampone në ditë dhe rezultatin ta kemi në tryezë brenda katër orësh”, deklaroi guvernatori, raportojnë mediat e vendit fqinj. Ai shpjegoi se në 3 mijë tampone kishin zbuluar 66…

Lexo më shumë
Nga Bota Rajoni 

Diçka e madhe është duke ndodhur në Itali dhe Evrope…

Ndërsa në Itali titujt, transmetimet dhe mediat sociale pushtohen nga “koronavirusi” tani shumë i diskutuar, njekohësisht 20,000 trupa amerikane po zbarkojnë në më shumë se 7 aeroporte evropiane dhe atyre do t’u shtohen 10,000 ushtarë të tjerë amerikanë tashmë të pranishëm në Evropë dhe 7,000 ushtarë të tjerë nga vende të ndryshme të Evropës. Gjithsej 37,000 ushtarë të armatosur.. për çfarë qëllimi? Për t’i ndihmuar shtetet të ndalojnë këtë virus të hiperbolizuar, apo të ndihmojnë ata që e kontaktojnë? Absolutisht jo! Ata arritën të zhvendoseshin ose, duke përdorur fjalët e…

Lexo më shumë
Lajme Rajoni 

Ferizaj : 2 raste të tjera të dyshuara me koronavirus!

Raportohet se edhe dy raste të tjera dyshohet se janë prekur me koronavirus. Bëhet fjalë për qytetin e Ferizajt. Këto raste janë dërguar për në Klinikën Infektive në Prishtinë për testim. Ndryshe, gjatë ditës së sotme është kumtuar lajmi se në Kosovë janë konfirmuar dy raste me koronavirus. Pacientët janë në QKUK ndërsa njoftimi është dhënë nga Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia.

Lexo më shumë
Rajoni 

Kosova mbyll kufijtë dhe pezullon fluturimet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës që po mbahet aktualisht ka njoftuar se Qeveria ka vendosur që të mbyllen të gjithë kufijtë tokësor përveç shtetasve të Kosovës. Kurti ka thënë se të gjithë qytetarët që hyjnë në Kosovë do të kontrollohen dhe do të vetëizolohen në një periudhë prej 15 ditëve. “Qeveria e Kosovës ka vendosur që të mbyllen kufijtë tokësor për ata që hyjnë në Kosovë përveç për shtetasit e Kosovës. Qytetarët do të kontrollohen dhe do të vetëizolohen për 15 ditë”, tha Kurti…

Lexo më shumë
Rajoni Shëndeti 

Qeverite e Ballkanit marrin masa për të ndalur COVID-19

Ndërkohë që në Ballkan janë konfirmuar msa më pak se 200 raste me COVID-19, mungesa e transparencës së qeverisë po shton shqetësimin për kapacitetin e shërbimeve shëndetësore në të gjithë rajonin për t’u përballur me këtë pandemi. Shtetet në Ballkan kanë ndërmarrë një sërë hapash, nga mbyllja e shkollave deri në kufizimin e tubimeve publike dhe ndërprerjen e udhëtimeve me Italinë, por ekspertët druhen se numri relativisht i ulët i testeve të kryera dhe rastet e konfirmuara nuk pasqyrojnë shkallën e vërtetë të përhapjes së virusit dhe janë të shqetësuar…

Lexo më shumë

© Copyright 2020 Reporteri.al.