Politikë 

Oerd Bylykbashi: Rama eshte shejtani që duhet yshtur dhe përzënë nga zgjedhjet

Ish-deputeti i PD dhe pjesë e grupit të punës së opozitës për reformën zgjedhore, Oerd Bylykbashi i është përgjigjur deklaratave të sotme të kryeministrit Edi Rama, i cili u shpreh se administrata zgjedhore duhet të jetë krejtësisht politike dhe se Kolegji Zgjedhor do behet vetem me gjyqtaret qe ka perzgjedhur ai me vetingun e tij. Përmes një reagimi në Facebook, Bylykbashi shprehet se, është shejtani që duhet yshtur dhe përzënë nga zgjedhjet. Kur Shejtani predikon Ungjillin Paska dale Kryeministri Rama e paska vene perseri nga ato “vijat e kuqe” per Reformen Zgjedhore.…

Lexo më shumë
artikull Politikë 

Koncensionet, oligarkët, Rama: Me atë letrën që tund ti, unë nuk…

Kryeministri Edi Rama, 2,5 vite më parë, i ftuar në “Opinion”, premtoi për një debat lidhur me çështjen e shumëkomentuar të inceneratorëve, por ende nuk ka dërguar asnjë. Ndërkohë që, për çdo koncesion mbi 15 milionë euro kërkon tender ndërkombëtar. Por dokumenti që i tregoi gazetari Peka, ku tregohej se si inceneratori i Elbasanit iu dha dy personave me 1 mijë euro në llogari dhe që pasi morën 30 milionë euro nga buxheti i shtetit e shitën për 15 milionë, e acaroi kryeministrin. “Nuk kam thënë që kam rënë dakord…

Lexo më shumë
Lajme Politikë 

Ndryshimet në Kodin Penal, ja sa gjobë dhe burg rrezikoni sipas shkeljeve

Është zbardhur drafti i propozimeve për ndryshime në Kodin Penal në lidhje me ndëshkimet për personat që thyejnë rregullat dhe urdhrat e vendosura gjatë situatës së pandemisë COVID-19. Kush nuk i bindet rregullave të reja të nxjerra gjatë gjendjes së fatkeqësisë natyrore, dënohet me gjobë ose me burgim deri në gjashtë muaj. Nëse shkelja përsëritet, shkon nga 30 ditë deri në 1 vit burg. Por nëse nga thyerja e rregullave rrezikohet jeta ose shkaktohet vdekja e një personi tjetër, dënimi është me 1 deri në 5 vjet. Drafti i propozimit:…

Lexo më shumë
Lajme Politikë 

Presidenti Meta mbi situatën në Shkodër: Duhet bashkëpunim, shëndeti i çdo qytetari është prioritet

Situata në Shkodër për shkak të koronavirusit, është përkeqësuar edhe sot, ku ka pasur evidentim të rasteve të reja. Për këtë arsye, presidenti Ilir Meta ka zhvilluar biseda telefonike, me kryebashkiaken Voltana Ademi, prefektin Çesk Millja dhe ministren e Shëndetësisë, Voltana Ademi. Reagimi i presidentit Ilir Meta: Nisur nga përkeqësimi i treguesve të përhapjes së pandemisë  #COVID19 në Bashkinë dhe Qarkun e Shkodrës, zhvillova sot biseda telefonike me Prefektin e Qarkut, z.Çesk Millja dhe Kryetaren e Bashkisë, znj.Voltana Ademi. U informova prej tyre për situatën dhe përpjekjet e autoriteteve vendore…

Lexo më shumë
Aktualitet artikull Lajme Politikë Rajoni Shëndeti 

Mungesa e testimit masiv ndëshkon të gjithë sakrificën e shqiptarëve

Lulzim Basha, në një intervistë për Ora News, ka folur për propozimet që ka bërë për përballimin e krizes së koronavirusit.“Thelbi i propozimit tonë është që buxheti i shtetit urgjentisht të ndërpriste çdolloj aktiviteti tjetër, çdo lloj shpenzimi tjetër dhe të gjitha fondet të shkonin në tre drejtime jetike.E para jeta e qytetarëve, pa diskutim. Dhe për këtë shëndetësia është prioriteti i parë që duhet financuar. Dhe këtu akoma jemi me mungesa të mëdha. Maqedonia ka bërë mbi 4 mijë teste. Ne jemi akoma në një numër më pak se…

Lexo më shumë
Lajme Politikë 

Zbardhet Akti normativ i qeverisë: Gjoba deri 100 milionë lekë kush thyen rregullat në karantinë

Në komunikimin me publikun, ministrja Manastirlu ka informuar mbi aktin normativ që qeveria ka ndërmarrë për të përforcuar zbatimin e rregullave, vendimeve dhe urdhrave për parandalimin dhe luftimin e përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu Akti Normativ nis me masat ndaj kompanive që tregtojnë dhe eksportojnë barna. “Subjektet që eksportojnë barna dhe pajisje mjekësore nga Republika e Shqipërisë, pa autorizim të posaçëm të ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për kryerjen e këtij aktiviteti, dënohen me gjobë në masën 5 000 000 (pesë milionë)…

Lexo më shumë
Politikë 

Vasili ambasadorëve : Keni bërë vetëm pushime në Shqipëri, mos e dhëntë Zoti të sponsorizuara nga Rama

as përgjigjes së ambasadorit austriak në vendin tonë, Johann Sattler për kryebashkiaken në detyrë të Shkodrës, Voltana Ademi se viti 2019 nuk është 1913, ka reaguar ish-deputeti i LSI, Petrit Vasili. Vasili shkruan në Facebook se Shqipëria jeton akoma nën një kryeministër të 1913. Sipas tij disa ambasadorë kanë bërë vetëm pushime në Shqipëri, duke aluduar madje se mund të jenë sponsorizuar nga kryeministri. POSTIMI I PLOTË Shqipëria jeton akoma (edhe për shumë pak kohë) nën një kryeministër të 1913 edhe sepse disa ambasadorë kanë bërë vetëm e vetëm pushime në Shqipëri,…

Lexo më shumë
Politikë 

Braçe paralajmëron punonjësit e administratës publike

Numri dy i qeverisë shqiptare, zv.kryeministri Erion Braçe, ka prezantuar raportin e Departamentit të Administratës Publike për vitin 2018 në Komisionin për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut Braçe u shpreh se do merren masa edhe ndaj punonjësve që janë përfshirë në këto 30 ditë jo vetëm në fushatë elektorale, por edhe ndaj atyre që u përfshinë në akte të dhunshme duke iu sulmuar sulmeve në ambientet publike të kthyera në KZAZ në bashkitë e djathta në vend. “Në ministri vazhdojnë ende të jenë në fuqi kontrata…

Lexo më shumë
Politikë 

Meta takim me Erdogan: Marrëdhëniet Shqipëri-Turqi, do të kenë të ardhme premtuese

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është takuar në Sarajevë me homologun turk Recep Tayyip Erdoğan. Sipas Metës, marrëdhëniet e shkëlqyera tradicionale kanë një të ardhme mjaft premtuese. “Kënaqësi të takoja sot në Sarajevë, Presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan. Marrëdhëniet tona të shkëlqyera tradicionale kanë një të ardhme mjaft premtuese. Mirënjohës për peshën e jashtëzakonshme që Turqia mban për të mbrojtur Ballkanin dhe Europën nga emigracioni i paligjshëm”, shkruan Meta në “Facebook”.

Lexo më shumë
Politikë 

Meta përplaset me kryeministren serbe:“Njihni Kosovën”!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, është përplasur me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiç, gjatë Samitit SEECP, që po zhvillohet në Sarajevë. Presidenti Meta është ankuar që Kosova nuk merr pjesë në këtë samit, duke i kërkuar Bosnjës dhe Hercegovinës që të njihet si shtet i pavarur. I menjëhershëm ka qenë reagimi i kryeministres së Serbisë, Ana Bërnabiç, e cila ka thënë se shteti ku është duke u mbajtur ky samit nuk e njeh shtetin e Kosovës, duke i thënë Metës “përmbahuni nga provokimi”. “Në këtë tryezë ka disa vende që…

Lexo më shumë

© Copyright 2020 Reporteri.al.