Kuriozitet Nga Bota 

E përbashkëta e shteteve që e përballuan më mirë koronavirusin…

Avivah Wittenberg-Forbes Po kërkoni shembuj lidershipi në një krizë? Nga Islanda në Tajvan dhe nga Gjermania në Zelandën e Re, gratë po i tregojnë botës si duhet përballuar një situatë e paprecedentë si kjo. Në Finlandë, Islandë dhe Danimarkë, pandemia theksoi se gratë janë të afta të marrin frerët në dorë kur gjendja përkeqësohet. Bëhet fjalë për shtete të vogla ose ishuj, ose përjashtime të tjera, por Gjermania është ekonomi botërore që po ia del mbanë, ndërsa Mbretëria e Bashkuar është një ishull me rezultate krejt ndryshe. Këto lidere po…

Lexo më shumë
Nga Bota Sport 

E fejuara e Dybala: Jam sërish pozitive, nuk e di çfarë po ndodh

Oriana Sabatini, e fejuara e Paulo Dybala, ka njoftuar me anë të një postimi në Intsagram, se është sërish pozitive me coronavirus: “Më 21 un dhe Dybala rezultuan pozitiv, pas 3 ditësh isha negative ndërsa dje isha sërish pozitive. Nuk e di si funksionon dhe pse brenda pak ditësh gjërat ndryshuan. Mbase ishte fals testi kur dola negative. Kjo tregon sa pak gjera dimë për këtë virus. Gjithsesi, ne jemi shumë mirë thuajse nuk kemi asnjë simptomë”, u shpreh ndër të tjera e fejuara e Dybala e cila shtoi se…

Lexo më shumë
Nga Bota Shëndeti 

SHBA: numër rekord të infektuarish nga COVID, mbi 245 mijë persona

Vazhdon të rritet numri i personave të infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në total, numri i të infektuarve me virus në shtetin amerikan ka shkuar në 245 442 persona. Vetëm në 24 orët e fundit, janë shënuar 565 vetë me virus. Sa i përket vdekjeve nga koronavirusi, në SHBA kanë ndërruar jetë gjithsej 6098 persona. Ndërsa, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë nga virusi vdekjeprurës 28 persona.

Lexo më shumë
artikull Nga Bota 

Boris Johnson : “Kam ende temperaturë”, kryeministri britanik flet për gjendjen e tij

Kryeministri britanik, Boris Johnson do të vijojë të qëndrojë në izolim, pasi ende nuk është shëruar nga koronavirusi. Mësohet se ai ka ende simptoma të COVID-19, përfshirë temperaturën. “Edhe pse ndjehem më mirë dhe i kam kaluar shtatë ditët e izolimit, vazhdoj të kem simptoma të lehta. Kam ende temperaturë, kështu që në përputhje me këshillat e qeverisë, duhet të vazhdoj izolimin tim derisa të kalojë kjo simptomë”, tha në një mesazh Johnson në Twitter. Kujtojmë se kryeministri britanik doli pozitiv në testin që iu nënshtrua të premten e kaluar.Ndonëse…

Lexo më shumë
artikull Nga Bota Rajoni 

SHBA po gabon me Kosovën, me Serbinë duhet reciprocitet deklaron Ambasadori Michael Polt

Michael Christian Polt (lindur në vitin 1954) është një diplomat amerikan. Ai shërbeu si Ambasadori i Sh.B.A në Estoni nga 2009 deri në 2012 dhe si Ambasador i Sh.B.A në Mal të Zi nga 2004 deri 2006 dhe shteti pasardhës i tij ishte Serbia nga 2006 deri në 2007. Aktualisht ai është një Drejtor i Lartë në Institutin McCain. Michael Christian Polt shprehet se fakti që SH.B.A. kundërshton ‘Barrierat e Reja’ të Kosovës ndaj mallrave serbe.Dhe presioni amerikan në Kosovë në këtë rast është i gabuar. Nuk ka asnjë arsye…

Lexo më shumë
artikull Nga Bota 

19 të moshuar infektohen me koronavirus, vdesin të gjithë në një qendër sociale në Spanjë

Në Madrid, 19 të moshuar që qëndronin në një rezidencë kujdesi për moshën e tretë dhe ishin shtruar në spital, kanë humbur jetën të gjithë si pasojë e Covid-19, siç konfirmohen nga burimet shëndetësore të Madridit. Infektimi i tyre ka ndodhur në rezidencën “Monte Hermoso” ngjitur me parkun “Casa de Campo”. Është një nga burimet më të këqija të virusit, raporton Marca. “Ndoshta më shumë njerëz do të vdesin”, thanë burime shëndetësore për “Europa Press”. Rezidencat e të moshuarve janë vendet ku jeton popullata më e ndjeshme ndaj koronavirusit. Një…

Lexo më shumë
Nga Bota Sport 

Zyrtare: Shtyhet kampionati Europian “EURO 2020”

Federata Norvegjeze e Futbollit ka zyrtarizuar përmes faqes së saj në “Twitter” lajmin e shtyrjes së kampionatit Europian Euro 2020 në vitin 2021. “Kampionati do të zhvillohet nga data 11 qershor deri në 11 korrik 2021”, shkruan në profilin e saj Federata Norvegjeze, pas videokonferencës së UEFA-s me 55 federatat eurpiane të futbollit. Në pritje të zyrtarizimit të shtyrjes së Kampionatit Europian në verën e vitit 2021, UEFA është në këto momente duke zhvilluar videokonferencën e udhëhequr nga presidenti Aleksander Ceferin me 55 federatat europiane të futbollit. Futbolli në shumicën…

Lexo më shumë
Nga Bota Shëndeti Sport 

Trajneri i futbollit spanjoll vdes nga koronavirusi në moshën 21 vjeç

Një trajner 21-vjeçar i futbollit spanjoll ka vdekur nga koronavirusi diten e sotme duke e bërë atë viktimën në moshën më të re. Francisco Garcia, i cili menaxhoi ekipin e vogël të klubit me qendër në Malaga, Atletico Portada Alta, u dërgua në spital me simptoma të rënda të virusit. Por kur ai mbërriti mjekët gjithashtu identifikuan kancerin vdekjeprurës të gjakut. Ata thanë që ai do të mbijetonte nëse nuk vuante nga gjendja para-ekzistuese. Spanja shpalli një gjendje të jashtëzakonshme javën e kaluar ndërsa rriti përpjekjet për të ndaluar përhapjen…

Lexo më shumë
ekonomi/finance Nga Bota 

OBSH bën thirrje, Qarkullimi i lartë i cash-it në Shqipëri rrit rrezikun për Covid-19

Bankat dhe institucionet financiare në Shqipëri dy javët e fundit po bëjnë thirrje për kryerjen e pagesave online dhe përdorimin e kartave bankare, sidomos atyre pa kontakt. Por, qarkullimi lartë cash në ekonominë shqiptare rrezikon të jetë një përhapës potencial i Covid 19. Për shkak të përmbajtjes poroze është gjetur se virusi rri për një kohë të gjatë tek kartëmonedhat dhe monedhat. Shqipëria është vendi me qarkullimin më të lartë të cash-it në Europë, ku 22% e parasë gjithsej qarkullon jashtë bankave, nga më pak se 10% që është ky…

Lexo më shumë
Nga Bota Rajoni 

Diçka e madhe është duke ndodhur në Itali dhe Evrope…

Ndërsa në Itali titujt, transmetimet dhe mediat sociale pushtohen nga “koronavirusi” tani shumë i diskutuar, njekohësisht 20,000 trupa amerikane po zbarkojnë në më shumë se 7 aeroporte evropiane dhe atyre do t’u shtohen 10,000 ushtarë të tjerë amerikanë tashmë të pranishëm në Evropë dhe 7,000 ushtarë të tjerë nga vende të ndryshme të Evropës. Gjithsej 37,000 ushtarë të armatosur.. për çfarë qëllimi? Për t’i ndihmuar shtetet të ndalojnë këtë virus të hiperbolizuar, apo të ndihmojnë ata që e kontaktojnë? Absolutisht jo! Ata arritën të zhvendoseshin ose, duke përdorur fjalët e…

Lexo më shumë

© Copyright 2020 Reporteri.al.