artikull 

Blendi Fevziu : Ajo godinë nuk vlente më si teatër por duhej ruajtur si trashëgimi kulturore…

Në një lidhje Skype për Syri TV, gazetari dhe moderatori i “Opinion” Blendi Fevziu ka komentuar ngjarjet e ditës së sotme që kulmuan me prishjen e Teatrit Kombëtar. Sipas tij, ajo godinë nuk vlente më si teatër, por duhej ruajtur si pjesë e trashëgimisë kulturore. Fevziu shtroi problemin se, në Tiranë ka disa objekte që mund të zhduken pasi nuk kemi një listë të objekteve të trashëgimisë kulturore në kryeqytet.  “Nuk vlente më si godinë, por vlente si një pjesë e trashëgimisë kulturore. Mund të kthehej në muze. Që në…

Lexo më shumë
artikull 

Manastirliu i ikën karantinës në Tiranë dhe shijon fundjavën në Durrës

Ashtu si fundjavat e fundit, edhe kjo i ka dhënë liri-dalje disa orëshe nënave me fëmijët nën 14 vjeç. Dhe mesa duket këtë gjë e ka shfrytëzuar edhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Siç shihet në fotot e mëposhtme të siguruara nga Syri.net, Manastirliu ka lënë Tiranën dhe së bashku me dy vajzat e saj është duke shijuar fundjavën në qytetin e Durrësit. Qytetarët duhet të bëjnë shumë kujdes me lëvizjet e tyre, edhe me distancimin social pasi gjobat janë gati, por kjo nuk vlen për ministren.  Si

Lexo më shumë
artikull Lajme 

Petrit Vasili: Të gjithë në këmbë të mbrojmë Teatrin

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili me anë të një postimi në rrjetet sociale ka reaguar mbi çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar Vasili ka publikuar vendimin që është marë për shembjen e Teatrit Ja postimi i plotë i Vasilit: Ja VENDIMI kriminal për prishjen e Teatrit, që Këshilli i Bashkiak me dorën e këshilltarëve armiq do të miratojë!! Shiheni Vendimin që do të jetë vula e turpit për secilin nga këshilltarët rilindas, të cilët do të vetëdeklarohen armiq të Tiranës pasi do të votojnë prishjen e Teatrit. Ky vendim është…

Lexo më shumë
artikull Lajme 

Gjobë dhe heqje patente/ Çfarë përmban procedimi ndaj Lulzim Bashës?!

Policia e Durrësit ka dhënë infomacione lidhur mbi procedimin ndaj kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. ‘Policia e Durrësit ka konstatuar me shqetësim një aktivitet partiak të zhvilluar në mjedisin e mbylluar të një lokali, në kundërshtim me Aktin Normativ, “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19”. Ky aktivitet, që është publikuar gjerësisht sot edhe në media, ka imponuar procedimin administrativ, bazuar mbi Aktin Normativ. Bazuar mbi Aktin Normativ, është marrë masë administrative 1 milionë lekë për pronarin e…

Lexo më shumë
artikull life 

Krasta në A-Show :Unë them më mirë pa kryeministër, sesa pa teatë

Nga Adi Krasta Në një Shqipëri të plagosur të post tërmetit, në një Shqipëri që nuk po del dot nga shtetrrethimet e njëpasnjëshme dhe gjendjet e jashtëzakonshme, në një Shqipëri me ekonomi të kërcënuar në kulmin e pandemisë, me borxhe e kredi, me papunësi e varfëri, na hidhet sërish për konsum publik e mediatik, me deklamime kërcënuese e gjuhë urrejtjeje, vendimi i prishjes së teatrit duke dashur të na bindin se ky është preokupimi madhor i qeverisjes së kësaj Shqipërie në këto kohë, dhe kjo është e do jetë gjuha.…

Lexo më shumë
artikull Politikë 

Koncensionet, oligarkët, Rama: Me atë letrën që tund ti, unë nuk…

Kryeministri Edi Rama, 2,5 vite më parë, i ftuar në “Opinion”, premtoi për një debat lidhur me çështjen e shumëkomentuar të inceneratorëve, por ende nuk ka dërguar asnjë. Ndërkohë që, për çdo koncesion mbi 15 milionë euro kërkon tender ndërkombëtar. Por dokumenti që i tregoi gazetari Peka, ku tregohej se si inceneratori i Elbasanit iu dha dy personave me 1 mijë euro në llogari dhe që pasi morën 30 milionë euro nga buxheti i shtetit e shitën për 15 milionë, e acaroi kryeministrin. “Nuk kam thënë që kam rënë dakord…

Lexo më shumë
artikull Lajme Teknologji 

Bllokimi i medium.com nga AKEP, kambanë alarmi për shoqërinë shqiptare

Bllokimi i medium.com nga AKEP (Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare) përbën një precedent të rrezikshëm, i cili lehtëson në thellimin e pandjeshmërisë dhe apatisë qytetare ndaj censurës mediatike. Një media e lirë (dhe si rrjedhojë, liria për tu informuar lehtësisht) është një shtyllë thelbësore e një shoqërie demokratike. Fatkeqësisht, megjithëse jetoj larg, vë re me shqetësim një prirje në Shqipëri të strukturave përkatëse për të mbi-përdorur ligjin mbi të drejtën e autorit duke penguar apo mbyllur faqe dhe llogari që kanë si qëllim kryesor, në mirëbesim, informimin e publikut dhe jo thyerjen…

Lexo më shumë
artikull Shëndeti 

19 raste të reja me COVID-19, ja si është zgjeruar harta e infeksioneve në vendin tonë

Ditën e sotme janë shënuar 19 raste të reja me Covid-19 në vendin tonë. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, listën e të infektuarve e kryeson sërish Tirana me njëmbëdhjetë raste të reja, duke e çuar numrin e të prekurve në kryeqytet në 237. Ndërkohë që harta është zgjeruar në Kukës, me pesë raste të reja. Pesë personat e prekur janë kontakte të rastit të djeshëm të infektuar, mes të cilëve katër familjarë të tij dhe një infermiere. Edhe Kruja, Korça dhe Elbasani kanë zgjeruar hartën e infeksionit me nga një rast…

Lexo më shumë
Aktualitet artikull Shëndeti 

Ndërron jetë tek Infektivi pacientja 62-vjeçare që erdhi nga Shkodra

Ndërron jetë një paciente te spitali Infektiv. Pacientja rezultonte pozitiv me Covid-19, dhe kishte sëmundje bashkëshoqëruese. Pacientja ishte transferuar në spitalin Infektiv nga Shkodra. Ndërkohë, për lajmin ka reaguar edhe ministria e Shëndetësisë, ku thekson se pacientja nuk është në listën e viktimave të koronavirusit. Sipas ministrisë, shkaku i vdekjes së pacientes sëmundja e rëndë e pankreasit. Reagimi i plotë: Lidhur me lajmin e publikuar në media për vdekjen e një paciente me COVID19, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se: Gjatë ditës së ndërruar jetë në spitalin infektiv…

Lexo më shumë
artikull Lajme 

Një 54 vjeçar gjendet i pajetë brenda në kanal, policia jep detajet mbi viktimën

Zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë e mëngjesit të sotëm në Lezhë, ku një person u gjet i pajetë brenda një kanali me ujë në rrugën e Shëngjinit. Trupi i viktimës është pikasur nga kalimtarë të rastësishëm, të cilët kanë njoftuar policinë. Policia e mbërritur në vendin e ngjarjes ka nisur hetimet për identifikimin e viktimës dhe shkaqet e vdekjes. Në informacionin e parë policia bën me dije se ai “dyshohet të jetë mbytur aksidentalisht, pasi ka qenë nën efektin e pijeve alkoolike dhe nga këqyrja paraprake nuk janë evidentuar…

Lexo më shumë

© Copyright 2020 Reporteri.al.