Aktualitet Lajme 

Turizmi/ Rama flet për masat në plazhe: S’dua protokolle të komplikuara! Çadra vetëm në hotele…

Kryeministri Edi Rama ka folur lidhur me masat që do të merren për zhvillimin e turizmit në një kohë pandemie. Në fjalën e tij, Rama u shpreh se nuk është dakord për një plan me masa dhe protokolle të komplikuara.  Ndërkohë ka shtuar se kjo verë do të risjellë plazhet publike, pasi çadrat do të jenë vetëm në pjesën e hoteleve për klientët e tyre. Pjesa tjetër sipas tij, do t’i rikthehet popullit.  “Nuk dua protokolle të komplikuara se nuk duam plane për polic dhe ushtarë. Nuk do lejojmë më…

Lexo më shumë
Aktualitet 

Ndalohet një i ri nga policia në Tiranë, tenton të gëlltisë qeset me hashash

Situata e pazakontë për forcat ‘Shqiponja’, lëvizja e çuditshme e djalit që ndaluan për kontroll, tentoi të gëlltisë… Policia ka arrestuar një të ri i cili ka tentuar që të gëlltisë një qese me hashash që ka pasur me vete. Kur policia i bëri shenjë një automjeti për të ndaluar, shoferi u bind dhe menjëherë hapi krahun, deri këtu ngjan si një kontroll rutinë. Por pas këtij veprimi drejtuesi i mjetit nxitoi të nxjerrë nga xhepi një qese të cilën tentoi ta kapërdijë. Kështu e përshkruajnë forcat Shqiponja në Tiranë…

Lexo më shumë
Aktualitet Rajoni 

Qytetet e Europës nga ku mund të udhëtoni dhe oraret e fluturimeve…

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka publikuar kalendarin e riatdhesimeve për datat 14 deri në 20 Maj, për të gjithë shqiptarët e bllokuar jashtë shtetit, por edhe anasjelltas. Në kalendarin e publikuar udhëtimet do të jenë të mundura nga Stambolli, Milanoja, Roma, Frankfurti, Zyrihu, Parisi, Londra drejt Tiranës dhe anasjelltas. Udhëtimet do të kryhen vetëm me Air Albania dhe qytetarët duhet ta prenotojnë fillimisht biletën, duke iu referuar orareve të mëposhtme.

Lexo më shumë
Aktualitet 

SONDAZH : PD-LSI fitojnë zgjedhjet me 62%, nderkohe qe PS vetëm 38%

Një sondazh online me mbi 4500 votues nxjerr fitues koalicion PD-LSI  me 62 % në zgjedhje, përballë 38 % të Ps-së. Sondazhi i organizuar nga portali newsbomb.al u hap mbrëmë dhe votimet vazhdojnë ende sot, por PD-LSI vazhdojnë të kryesojnë bindshëm, duke lënë pas shumë PS-në. Pyetja në sondazh ishte:  Nëse zgjehdjet do të mbaheshin nesër, kë do të votonit? Dhe përgjigja e shumicës dërrmuese të qytetarëve ka qenë koalicioni PD-LSI, duke nxjerrë në humbje të thellë PS-në. Madje në këtë pikë, PS-në e Ramës nuk e kanë ndihmuar “ushtarët”…

Lexo më shumë
Aktualitet 

Ngjela: Rama hesht se është me çiftin Mustafa-Thaçi…dyshime se ka qenë dakord për ndërrimin e territoreve

Avokati Spartak Ngjela, në një internistë për Ora News, u shpreh se Rama hesht se kuptohet që është më çiftin Mustafa-Thaçi. Ngjela shtoi se ka pasur dyshime të mëdha që Rama ka qenë dakord për ndërrimin e territoreve. Spartak Ngjela: Rama hesht se kuptohet që është më çiftin Mustafa-Thaçi. Ka pasur dyshime të mëdha që Rama ka qenë dakord për ndërrimin e territoreve. Ky ndërrim pati një efekt shumë negativ në funksion të patriotizimit në vend, sidomos në raport me shtetin e pavarur siç është Kosova që ka kufijtë e vet,…

Lexo më shumë
Aktualitet 

Mësimi online, dështim i madh: Rama nuk investoi asnjë qindarkë!

Qeveria e mbylli vitin shkollor dy javë para datës zyrtare të tij me një dështim gjigant me mësimin online dhe një dëm serioz për qindra mijëra fëmijë. Asnjë qindarkë e shpenzuar nga qeveria e Edi Ramës për të mos lënë pa mësim me mijëra nxënës që nuk kanë një pajisje apo nuk kanë mundësi për të blerë internet. Asnjë ndihmë për shpenzimet plus të prindërve dhe mësuesve në përdorimin e internetit. Mësimi përmes televizionit publik ishte krejt i pamjaftueshëm, njësoj se paketat gjysmake të ndihmës ekonomike. Braktisja e nxënësve në…

Lexo më shumë
Aktualitet Lajme 

Nga ora 17:30 e ditës së sotme deri në 05:00 të mëngjesit të së hënës askush nuk lejohet që të dalë nga shtëpia!

Shqipëria është ende në luftë me COVID-19. Ditën e sotme nga ora 17:30 deri të hënën në orën 05:00 të mëngjesit vendi do të futet në karantinë dhe nuk lejohet që të asnjë qytetar të dalë nga shtëpia dhe çdo aktivitet do të jetë mbyllur. Ndërkohë, ditën e sotme qytetarët mund të bëjnë pazar deri në 17:30 të pasdites, për një afat kohor prej 90 minuta. Çdo qytetar që del nga banesa për të bërë pazar duhet të ketë marrë një autorizim. Sa i përket personave, që sot duhet të…

Lexo më shumë
Aktualitet Lajme 

Shkelin masat për koronavirusin, iu hiqen patentat 130 shoferëve e iu bllokohen mjetet, 629 qytetarë gjoba nga 10 mijë lekë

Në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19, shërbimet e Policisë vijojnë kontrollet në të gjithë territorin. Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë evidentuar 130 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të lejes së drejtimit dhe bllokim mjeti, në zbatim të Aktit Normativ Nr. 3, datë 15.03.2020 “Për marrjen e masave të veçanta administrative gjatëkohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga virusi COVID-19”.…

Lexo më shumë
Aktualitet artikull Shëndeti 

Ndërron jetë tek Infektivi pacientja 62-vjeçare që erdhi nga Shkodra

Ndërron jetë një paciente te spitali Infektiv. Pacientja rezultonte pozitiv me Covid-19, dhe kishte sëmundje bashkëshoqëruese. Pacientja ishte transferuar në spitalin Infektiv nga Shkodra. Ndërkohë, për lajmin ka reaguar edhe ministria e Shëndetësisë, ku thekson se pacientja nuk është në listën e viktimave të koronavirusit. Sipas ministrisë, shkaku i vdekjes së pacientes sëmundja e rëndë e pankreasit. Reagimi i plotë: Lidhur me lajmin e publikuar në media për vdekjen e një paciente me COVID19, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon se: Gjatë ditës së ndërruar jetë në spitalin infektiv…

Lexo më shumë
Aktualitet Shëndeti 

Gjëndja e të shtruarve në dy spitalet COVID, ja sa pacientë janë të intubuar

Duke njoftuar situaten me te fundit ne vend, per koronavirusin, qe ka shenuar ne total 475 te prekur, Ministria e Shendetesise ka dhene sot detaje edhe lidhur me gjendjen e pacienteve te shtruar ne dy spitalet COVID ne vend. Sipas ministrise, në shërbimin infektiv aktualisht janë 37 të shtruar. 5 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 1 prej tyre i intubuar.“Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 9 pacientë të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 4 prej tyre janë të intubuar. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin…

Lexo më shumë

© Copyright 2020 Reporteri.al.